Sınıra Duvar Örülmüş, Uydu Görüntüleri Ortaya Çıktı!

Kuzey Kore’nin Güney Kore sınırına yakın bölgelerde inşa ettiği duvar benzeri yapılar, uluslararası gerginliği artırma potansiyeline sahip. BBC’nin “BBC Doğrulama” ekibi tarafından yapılan analizlere göre, Kuzey Kore’nin kontrol ettiği askerden arındırılmış bölgede artan askeri faaliyetler, uydu görüntüleriyle belgelendi.

Uydu görüntülerinde, sınırın yaklaşık 7 kilometrelik bir bölümünde yeni yapılan duvar benzeri yapıların varlığı açıkça görülüyor. Bu yapılar, daha önce Kasım 2023’te çekilen görüntülerde yer almıyordu, bu da inşaatın son dönemde başladığını gösteriyor.

“DUVARLAR SEMBOLİK ANLAM TAŞIYOR”

Güney Kore’nin başkenti Seul merkezli Asan Politika Çalışmaları Enstitüsü’nden askeri ve savunma uzmanı Dr. Uk Yang, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, bu duvarların özellikle bölgeyi ikiye bölmek amacıyla inşa edildiğini belirtti. Dr. Yang’a göre, Kuzey Kore’nin geçmişte tankların ilerlemesini engellemek için tanksavar duvarları inşa ettiği bilinse de, şimdi örülen duvarlar tanksavar duvarlarına benzemiyor ve bariyer işlevi görmesi dışında sembolik bir anlam taşıyor.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nin Asya ve Kore’den Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Prof. Victor Cha ise bu tür yapıların askeri çatışma veya ateşkes ihlali anlamına gelebileceğini vurguladı. Prof. Cha, Kuzey Kore’nin tek taraflı olarak böyle bir bariyer inşa etmesinin, bölgedeki gerginliği artırabileceğini ifade etti.

DİPLOMATİK VE ASKERİ DENGEYİ ETKİLEYECEK

Kings College London Avrupa ve Uluslararası Çalışmalar Bölüm Başkanı Dr. Ramon Paheco Pardo ise Kuzey Kore’nin bu yapıları inşa etme nedenini, Güney’den gelebilecek olası bir saldırıyı önlemek olarak yorumladı. Ancak Dr. Pardo’ya göre, bu bariyerler aynı zamanda Kuzey Kore’nin Güney ile yeniden birleşme konusundaki isteksizliğini de gösteriyor olabilir.

Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki sınır bölgesindeki bu gelişmeler, bölgedeki diplomatik ve askeri dengeyi etkileyebilecek önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Uluslararası toplumun, Kuzey Kore’nin bu adımlarını nasıl değerlendireceği ve buna nasıl tepki göstereceği ise merak konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x